Bratislava

Jak už současný název mostu napovídá, je Starý most v Bratislavě nejstarším dochovaným mostem přes Dunaj v tomto městě. Aktuálně však na něm jeho věk vůbec nepoznáte, protože v posledních letech prošel zásadní rekonstrukcí, ale začněme pěkně od začátku. 

Kolik jmen máš, tolikrát jsi mostem

Pokud by toto úsloví platilo, byl by za svou existenci, která sahá až do roku 1891 mostem hodněkrát, protože jeho jméno i podoba se měnily současně s historií země. Ocelový most přes Dunaj na tomto místě slavnostně otevřel v již zmíněném roce císař František Josef I., po kterém byl také nejdříve pojmenován. Původně čistě železniční most byl po vzniku Českosloveské republiky přejmenován na Štefánikův. 

Za druhé světové války byla ocelová mostovka zničena a zůstaly pouze pilíře. Znovu byl opravený za pomocí Rudé armády při osvobození Bratislavy a tak byl pojmenován právě po ní - Most Červenej armády. Od roku 1990 se mu neřekne jinak než Starý most. Vedle železniční trati na něm až do roku 2010 vedla také dvouproudá silnice. 

2009 Bratislava, Starý most-2

Starý most v roce 2009

Z důvodu špatného stavu byl most nejdříve pro dopravu uzavřen a od roku 2013 začala demontáž mostovky. Na místě původního mostu byl postaven most nový. Pro stavbu se využily původní pilíře starého mostu. 

Bratislava

Rozebraný most v roce 2014

Nový Starý most

Nový Starý most byl otevřený v roce 2016 pro pěší, cyklisty a tramvaje.

Ocelový most je v současnosti natřený krásnou zelenou barvou, která se stala inspirací pro vytvoření designu Bratislava značky Sincera. Na výrobcích zdobených tímto designem je Starý most zobrazený. Teď už jen zbývá, vybrat si svého favorita:

crossbody-BM007sesit-SK007vak-VZ007sesit-SV007plechacek-HP007